שְׁאֵלָה:
מהו מחולל גלי מרובע טוב?
Grumdrig
2009-11-10 14:36:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

מהו מעגל טוב לשימוש ליצירת גל מרובע? צורת הגל המדויקת לא חשובה מדי - אני רק רוצה לקבל זמזם פייזו המסתובב ב -150 קילוהרץ. אני גם רוצה יעילות ומשרעת מתכווננת.

(מוטיבציה: אני רוצה לאדות מעט שמן על מנת לשרוף אותו. אני בוחר 150 קילוהרץ אחרי ה- Glade Wisp כפי שנפרץ ב- Make.)

הפשוט ביותר שמצאתי היה זה המורכב מקבל, 3 נגדים ו מגבר אופ s> משווה. האם עיצוב זה הוא דרך טובה ללכת?

בהנחה שכך, על פי אותו דף, יש לו תקופה של

\ $ T = 2RC ln \ dfrac {1 + L} {1-L} \ $ איפה \ $ L = \ dfrac {R1} {R1 + R2} \ $

בחירת R1 = R2 נותנת L = 1/2, נותנת (1 + L) / (1-L) = בערך e, נותנת פשוט יותר

T = 2RC

אני כאן ביער, אבל אני מניח ש R1 = R2 = R היא בחירה טובה.

ה- TI רוצה הוא 1 / 150kHz; כך RC = 3.33e-6

בחירה שוחקת נוספת מציגה את עצמה. נגיד, נגד 100 אוהם וקבל 0.033 uF? האם בחירה זו חשובה? האם הבחירה במגבר חשמלי חשובה?

אוסיף רק קצת יותר הסבר, לפי בקשת @Lou. המטרה שלי היא לבנות מבער שמן זית המתאים לשימוש בתרמילאות קלה. אני לא יודע אם זה יעבוד אבל זה רעיון שאני רוצה לנסות. זה יהפוך שמן זית לפריט רב-שימושי, הנשרף על ידי ועל ידי הכיריים שלי. יש לו תכולת אנרגיה גבוהה יותר לאלכוהול, אך נקודת הבזק שלו נמוכה מכדי להישרף כנוזל בטמפ 'רגילה. אז הרעיון שלי הוא לאדות אותו באולטרסאונד ולשרוף את האדים.
שמן זית נשרף בסדר עם פתילית, אבל בדרך כלל זה לא מייצר הרבה חום בתפזורת. זה יהיה יותר כמו נר קטן.
כן אני יודע. זה לא ממש מספיק לבשל שום דבר והבערה לא מאוד שלמה. (מפיקים פיח.)
שמונה תשובות:
#1
+26
Amos
2009-11-10 16:11:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אם תחפש בגוגל 555 מחולל גלים מרובעים תקבל אלפי כניסות למעגלים המבוססים על שבב 555 המפיק גל מרובע. יש מחשבון גל מרובע כאן, שיאפשר לך להתנסות בחישובים.

בנוסף כבונוס נוסף, 555 צ'יפס הם זול לכלוך.

או תסתכל על 556 שבבים שהם בעצם שני 555 על אותו שבב.

אם יש אלפי מעגלים אלה, תוכל לפחות לשכפל * אחד * כאן!
#2
+18
stevenvh
2011-07-14 10:36:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

עבור מתנד פשוט אנשים לעתים קרובות חושבים מייד על IC של 555 טיימר. מעגל זה פשוט עוד יותר:

Oscillator

74HC1G14 היא גרסת השער היחיד של 74HC14 הנפוצה יותר בחבילה SOT-23.

#3
+11
Jason S
2009-11-25 20:12:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

שימו לב: המעגל אליו קישרתם משתמש ב משווה , ולא במגבר. ניתן להשתמש במגברים במעגלים השוואתיים, אך הם אינם עומדים בעבודה מסיבות שונות: מגברים אופטימליים מותאמים ליישומי הגברה שבהם הקלטים מונעים לאותו מתח באמצעות משוב, וייתכן שייקח זמן רב להתאושש. מרוויה כאשר התשומות שלהם מתקרבות באמצעות משוב חיובי כמו במעגל זה. משווה יהיה מהיר יותר ויעשה את הדבר הנכון.

לגבי מעגלים: הייתי משתמש במשוואה LM393 או 555 (קשה לנצח: הרבה יצרנים ו אתה יכול להשיג אותו מ- Radio Shack או ב כמויות גבוהות מ- Digikey ב 11c) או מ 74xx123 ( זה מ- TI הוא 16c בכמות גדולה). המשווה יזדקק לכמה חלקים נוספים משני האחרים.

ה- LM358 הוא מגבר אופציונלי כפול, ולא משווה.
גאק! אתה צודק, היה לי התכווצות מוחית, חשבתי על LM393.
כמובן שמגבר-על ללא משוב יתנהג קצת כמו משווה. נכון, זה לא אותו דבר כמו o.c. פלט, אבל אתה יכול להשתמש בתנודות המעקה למסילה כדי לעשות דברים דומים.
#4
+8
Scott Murphy
2009-11-10 18:22:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אם אתה רוצה לבנות ויברטור יציב A, אז המעגל שבחרת הוא בסדר. אתה רוצה לשמור על ערך R מפני טעינת מגבר ה- op. המשמעות היא בחירה ב- R כך שלא תטען מגבר אופ. הייתי מציע שממוצע להישאר באזור ההתנגדות 10k-100k שומר על בטיחותך אם אתה משתמש במגבר אופציונלי בסיס כמו TL072 (FET) או LM358 (BJT).

עם המעגל שלך תצטרך לקצץ נגדים כדי שהדבר 'יעלה' נכון. פוטנציומטר בקו אחד עם R (נגד המשוב שלך) יהיה כנראה נחוץ לכוונון.

אני חושב שתגלה שזה הרבה בעיות לעשות מעגל מתנד בדרך זו. הייתי עושה את זה רק אם יש לך סיבה משכנעת מאוד לא להשתמש בבקר מיקרו. חותמת MCU בסיסית, מדחף או מעגל מבוסס Atmel יוכלו ליצור את אותה ריבוע רבוע בצורה מדויקת הרבה יותר. טיימר 555 יעבוד גם אבל הייתי פשוט עובר מסלול MCU, ATtiny 8 פינים זה 3 דולר אז למה לא פשוט להשתמש בזה.

אבל כיף לשחק מולטיברטורים אם אתה רק משחק, זכור כדי לאגר את הפלט כדי לא לטעון את הדבר! בהצלחה.

תודה על המידע הזה! הסיבה שלא רציתי להשתמש במיקרו-בקר היא מכיוון שהנחתי שהוא יהיה פחות חסכוני בחשמל מאשר במעגל פשוט יותר. אבל אולי אם שלב ההגברה הוא ניקוז החשמל העיקרי, ה- MCU יהיה נושא קטן.
#5
+6
endolith
2010-01-26 03:19:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

האם אינך יכול פשוט להשתמש במעגל מתנד קריסטל רגיל, כמו מתנד פירס, ולהניע את הפיזו בתדר התהודה הטבעי שלו?

הנה מעגל ל מנקה קולי, שנראה שהוא אותו עיקרון כמו האידוי שלך. אתה יכול גם להסתכל על פטנטים עבור דברים כמו אדים קולי, מרסס, מרסס וכו '.

לא משנה במה אתה משתמש, אתה צריך משרן תהודה בסדרה עם הפיזו כדי תביא למאות וולט להניע אותו. http://www.techmind.org/sl/#electric

אין ספק שמיקרו-בקר הוא יתר על המידה כאשר במיקרו יש בדיוק מתנד מסוג זה להפעלת השעון. היית משתמש במתנד קריסטל כדי להניע מחשב כדי להניע מתנד קריסטל.

הניסיונות הראשונים שלי ליישם לא עשו שום דבר כדי להניע את הוולט ולכן נכשלו, אך עדיין לא עשיתי דבר בעניין - תודה על המידע - אבדוק זאת.
#6
+5
Grumdrig
2009-11-11 02:42:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

כפי שיעצו @Scott Murphy ו- @ Lou, אני הולך ליישם את זה עם ארדואינו (שאני מכיר אותו) נתקל במגבר. תלוי בצריכת החשמל אולי יהיה הגיוני לעבור למעגל אחר מאוחר יותר, אבל אני אעבור את הגשר הזה כשאגיע אליו - אם השמן נשרף ושימוש בחשמל גבוה ממה שהוא יכול להיות. במקרה זה אנסה מעגל 555 או אשתנה למולטיברטור החיובי שהזכרתי, כייעוץ.

לצורך הגברה, בינתיים, אשתמש במגבר אוזניות, וארכיב מעגל מגבר אופ אם נדרש.

יתעדכן כאן כשהיישום יחבור (או יתפרק).

גדול. אני אהיה מאוד מעוניין לראות איך אתה ממשיך, וסרטונים / תמונות / פרטים על ההצלחה שלך (או כישלון קטסטרופלי) בוודאי יועילו.
ארדואינו לעשות גל מרובע ??? אתה חושב שזה יעשה? תצטרך * לפחות * (!) Core i7-950 @ 3 GHz.
הייתי הולך לקריי - מה לעזאזל, אה?
#7
+4
Lou
2009-11-10 19:49:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אני מסכים עם סקוט לעיל: מיקרו היא הדרך ללכת לכאן, אלא אם כן אתה פשוט משחק בכוונה הספציפית ללמוד מתנדים. עם זאת, הגדרת המשרעת יכולה להיות קצת מסובכת. אתה יכול לספר לנו עוד על כך? האם צריך לכוונן את זה פעם אחת (או לעיתים רחוקות מאוד) למטרות כיול, או שאתה צריך להיות מסוגל לשנות אותה לעתים קרובות? האם זה צריך להיות מתכוונן למשתמש, או שהוא יסתגל בהתאם לפרמטרים במעגל? מהו טווח המשרעת הדרוש לך, והרזולוציה (או ליתר דיוק, כמה צעדים) שאתה זקוק לטווח זה?

השיטה הפשוטה ביותר היא פשוט לבנות מגבר רווח מתכוונן באמצעות פוטנציומטר עבור התאמה, אם אתה זקוק רק למשרעת המתכווננת למטרות כיול או לצורך כוונון ידני לעיתים רחוקות.

דרך נוספת להפוך אותה לכוונון היא להשתמש בפלט ה- PWM של המיקרו ולהזין את זה למסנן, אבל אתה ' עליכם לבנות פילטר שעבר 150kHz והחליק כל דבר בתדר ה- PWM שלכם (אשר יהיה תלוי בתדר המיקרו שלכם). זה יהיה קשה ויגביל את הרזולוציה שלך בהחלט.

אם אתה זקוק לגל מרובע מעל מתח המיקרו, אתה בהחלט צריך מעגל מגבר, וכנראה שאתה יכול פשוט לשלוט ברווח של המגבר עם גם את המיקרו.

כשחשוב על זה, אתה בטוח שאתה צריך לשלוט במשרעת? אתה יכול כנראה לשלוט בכל מה שאתה מנסה לשלוט גם באמצעות טריקים אחרים. אם אתה יכול לשתף מידע נוסף, כנראה שנוכל לתת לך רעיונות שליטה אחרים.

תודה גם על המידע הזה. הלוואי שיכולתי לקבל יותר מתשובה אחת. המשרעת צריכה להיות מתכווננת מכיוון ש- 1) אני לא יודע כמה כוח אצטרך ו- 2) תנאים (למשל טמפ ') ישפיעו ככל הנראה על רמת ההספק הדרושה (אם כי כנראה הייתי יכול להגדיר אותה ל"גבוהה מספיק "ולהיות בוצע). אז זה יכול להיות די גס ואולי קבוע, בסופו של דבר.
@Grumdrig: כאן כדאי לענות על השאלה בעצמך, לסמן את התשובה שלך כתשובת 'וויקי קהילתית' ואז להוסיף את כל החלקים הטובים מהתשובות האחרות. על ידי סימון תשובת וויקי בקהילה, אתה נותן לאחרים לשפר את התשובה לאורך זמן, תוך שלא לוקח קרדיט על עבודתו של אחר.
אני מסכים עם קרייג. העניין בפרויקטים אלקטרוניים כאלה הוא שהשאלות שנשאלות בדרך כלל אינן אטומיות, מה שלא מאפשר לבחור תשובה אחת. מאפיין נחמד נוסף בוויקי הקהילתי הוא שהתשובה יכולה להתפתח ככל שהשאלה מתפתחת, והיא מקלה על אנשים לעקוב אחר התפתחות הפרויקט. אם אתה מוכן, האם תפרסם את תוצאות הצילום הראשון שלך במעגל ? אני באמת מעוניין לראות עד כמה זה אטומיזר עם פיתרון קולי, ואני מתעניין בהיבטי התרמילאות. אני אחשוב על יעילות בזמן שאחכה.
תודה @Craig. לא ידע על הדקויות המטא-שימוש האלה; אני אקבל את תשובתי הוויקיפית בעוד 36 שעות (!) כאשר צ'יפ-האקר יאפשר לי.
אני משחק עם StackOverflow למעלה משנה; אתה תרים את זה בזמן.
אין הרבה בהיסטוריה של הפוסטר המקורי שמציע שהוא יהיה מוכן לצלול לעולם המיקרו-בקר, אשר יכלול בחירת פלטפורמה, בנייה / קניית התקן ולמידה לתכנת אותה. מעגל טיימר או מעגל מתנד יהיו כנראה נגישים הרבה יותר במקרה זה.
#8
+3
Jim
2009-12-09 21:27:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אם אתה רק רוצה התאמת רווח פשוטה, הייתי הולך עם טיימר 555. ואז השתמש בפוטנציומטר במקביל לנגד על הפלט, כדי ליצור סיר יומן, (אל תקנה סירי יומן, הם אומדן זבל של עקומת יומן, אלא אם כן אתה מוציא מגה דולרים) הפוטנציומטר שהוגדר נמצא כאן -> https://sound-au.com/project01.htm

אם אתה רוצה שליטה מדויקת, אני מסכים עם התשובות האחרות, לוח מסוג Arduino או לוח MCU יהיה הרבה יותר טוב.

אל תשכח, עוצמת הקול אינה ליניארית!

הכנתי מתנד כיס פתוח, המכונה Posc, הוא כולל שני גלים מרובעים המיוצרים על ידי זוג 555 טיימרים , תסתכל, זה עשוי לעזור -> http://www.sonodrome.co.uk/tutorials.html בדף זה יש כמה קובצי PDF המציגים את המעגל ואת פריסת הרכיבים.

שכחתי להזכיר, השמחה של טיימר 555 היא שהוא לא ידרוש הגברה בכדי להניע רמקול קטן או זמזם פיזואלקטרי, אולם רוב המתנדים האחרים ידרשו הגברה עם IC נוסף או כמה טרנזיסטורים.
כתובת האתר השנייה ("הדרכות") היא קישור מת.


שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 2.0 עליו הוא מופץ.
Loading...