שְׁאֵלָה:
הרשיונות הטובים ביותר עבור חומרה פתוחה
edebill
2009-12-20 01:00:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

האם מישהו יכול לתת לי סקירה של הרישיונות השונים המתאימים היטב לחומרה פתוחה? תכננתי כמה מעגלים וברצוני להנגיש אותם לשימושים אחרים, לכן עלי לבחור רישיון עבורם.

דברים שאני חושש מהם:

  1. ייחוס. האם אחרים נדרשים לזכות אותי? אם כך, איך? אני יודע שזה התגלה כבעיה גדולה עם כמה רישיונות BSD לתוכנה.

  2. שימוש מסחרי. האם אנשים יכולים להעתיק את העבודות שלי, או לא? לא ממש אכפת לי אם הם יעשו זאת, אבל הייתי רוצה קצת קרדיט אם כן :)

  3. האם אחרים יכולים לקחת את העבודה שלי ולעשות ממנה נגזרות "סגורות"? דומה למס '2, אך כאשר אנשים מתחילים לשנות דברים.

  4. עד כמה "רישיון זה" חזק? שתי שורות המורכבות על ידי האקר אקראי יכולות להוות רישיון, אך אני מעדיף שמישהו עם הכשרה משפטית יסתכל על זה.

אני מקווה שזה לא הופך להיות flamebait. זו לא הייתה כוונתי.
זה נראה לי שאלה סבירה.
זה משתלב גם בשאלה האחרת שלי לגבי פטנטים. איך אנשים המשתמשים ברישיונות קוד פתוח מרוויחים כסף? הם פשוט קונים את החלקים בכמויות גדולות ומוכרים ערכות, ומרוויחים כסף כי המחיר נמוך יותר עבור הקונה מאשר אם היו קונים את החלקים בכמויות בודדות? http://chiphacker.com/questions/1098/how-to-make-money-without-working-for-someone-else-patents
הייתה פגישה בנושא זה: http://scienceblogs.com/commonknowledge/2010/03/open_hardware.php
אם ברצונך לקרוא למשהו חומרה קוד פתוח פתוח, עליך לאפשר כל שימוש, על ידי מישהו, קרא: http://freedomdefined.org/OSHW#Open_Source_Hardware_.28OSHW.29_Definition_1.0
ארבע תשובות:
#1
+11
jluciani
2009-12-20 01:18:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

האם בדקת את דפי הרישיון של Creative Commons http://creativecommons.org? שלושת הפריטים הראשונים ברשימה שלך הם אפשרויות תנאי בדף הרישיון. זה כמעט נשמע כמו - הרישיון "לפי ייחוס" "שתף כאחד" עומד בדרישות שלך. תוכל גם להוסיף תנאים והגבלות אחרים לרישיון.

אלא אם כן ישנם פטנטים המעורבים בעבודתך, ייתכן שלא תהיה הגנה רבה בכל מקרה. למרות שמישהו לא יוכל ליצור עבודות נגזרות באמצעות קבצי הסכימה או הפריסה שלך, הוא יכול לצייר מחדש את הסכימות ולעשות פריסה משלהם של הלוח. כמובן שאם יש לך לוח בן 12 שכבות עם כללי עיצוב 4/4 וקבורות, לא להרבה אנשים יהיה את המשאבים להעתיק אותו בכל מקרה;)

#2
+10
Jim
2009-12-20 06:03:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אני משתמש ברישיון Creative Commons וב- GNU LGPL גרסה 3, המשמשת בדרך כלל לתוכנה אך כעת הורחבה גם לחומרה. http://www.gnu.org/licenses/lgpl.html

למרות שאנשים יכולים להעתיק את עבודתך, הרישיון יגן עליך אם מישהו יקרע את הרעיון שלך מבלי להסמיך אתה גם אם הם לוקחים את הרעיון שלך ומשנים אותו (להוכיח שזה יכול להיות קשה). הרישיון מגן גם מפני אנשים שמעתיקים את עבודתך לכל שימוש מסחרי.

כמו בכל הרישיונות, הסימנים המסחריים וזכויות היוצרים, הם רק חזקים כצוות המשפטי שאתה יכול להרשות לעצמך לגבות אותם.

אפילו פטנט הוא די פתטי כשמתמודד עם הצוות המשפטי של תאגיד גדול. לחברה שעבדתי בה בבריטניה היו פטנטים בשווי של 50,000 ליש"ט על מערכת רמקולים רמקולים חדשה, רק כדי שאיזו חברה גדולה תביא מערכת כמעט זהה, אך שונה במקצת, כעבור 6 חודשים. פטנטים ורישיונות הם כולם טובים, אם אתה חברה מסיבית, עבור ההון הממוצע זה בזבוז מזומנים.

אני מייצר ומוכר את כל העבודה שלי גם עם רישיונות CC וגם של LGPL - http: //www.sonodrome.co.uk

ככל הידוע לי הם הרישיונות החינמיים המקיפים ביותר הקיימים ברשת.

GPL לא מונע מאנשים להשתמש במשהו מסחרי. http://www.gnu.org/philosophy/selling.html
זה לא מונע ממך למכור אותו או להשתמש בו למטרות מסחריות! רק אנשים אחרים, לפחות לא ללא רשותך
אם אתה משחרר משהו תחת ה- GPL, כל אחד יכול להשתמש בו למטרות מסחריות ללא רשותך.
נכון, אני אתחיל ללעוס את שולי הכובע עכשיו! האם אני צודק לחשוב שאם מישהו ירצה למכור את המוצר שלך עם רישיון LGP, הוא גם יצטרך לשחרר אותו תחת אותו סוג רישיון? אז במילים אחרות הם לא יכלו לקחת את המוצר שלך ופשוט לרשום עליו פטנט?
זו הסיבה שאני משתמש ב- LGPLv3 בשילוב עם רישיון Creative Commons -> http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/ אני חושב שזה זה שמגן מפני שימוש בעבודה שלך בפרסומת קיבולת.
שים לב שאם אתה אוסר כל שימוש בעבודה שלך, אז לא מדובר בתוכנה חופשית, תוכנת קוד פתוח או חומרת קוד פתוח, מגבלות כאלה אסורות במפורש על פי הגדרת חומרה קוד פתוח. חופש 0 הוא "החופש להשתמש בדבר לכל מה שתרצה". זו תכונה ולא באג!
@dren.dk: אני חושב שאנשים מבלבלים בין "שימוש בתפקיד מסחרי", כלומר לנהל מפעל עם "ייצור ומכירה מסחרית". קוד פתוח מאפשר תמיד את הראשון, אך עשוי להגביל את האחרון.
#3
+9
endolith
2009-12-20 23:04:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

דבר אחד שיש לזכור הוא שאתה, כבעל זכויות יוצרים, יכול לריבוי דברים. אתה יכול לשחרר אותו לציבור הרחב ברישיון CC שאינו מסחרי, למשל, ואז להסתובב ולמכור אותו לתאגיד בכל התנאים שאתה רוצה.

אז אם תבחר כדי לרישיון עבודתך ברישיון Creative Commons הכולל את האפשרות "שימוש לא מסחרי", אתה מציב את התנאי "לא מסחרי" על המשתמשים (בעלי רישיון). עם זאת, אתה, יוצר היצירה ו / או נותן הרישיון, רשאי בכל עת להחליט להשתמש בה באופן מסחרי. אנשים שרוצים להעתיק או להתאים את עבודתך, "בעיקר תמורת פיצוי כספי או רווח כספי", חייבים לקבל את האישור הנפרד שלך תחילה. - wiki

דבר נוסף שיש לזכור הוא שאתה מגן רק בזכויות יוצרים על התרשימים ועל פריסת ה- PCB. כל אחד יכול "לנסח מחדש" את היצירה שלך על ידי ציור מחדש, ולא תהיה זו הפרה של זכויות יוצרים. אם אתה מוריש פטנט על זה, לעומת זאת, הם לא יכולים לשכפל את אותה פונקציונליות ללא קשר לפריסת PCB. (הרעיון שקוד המקור ופריסות ה- PCB יכולים להיות מכוסים על ידי חוק זכויות היוצרים נראה לי תמיד פגום. הם עיצובים תועלתניים, לא יצירות יצירתיות.)

אולי עלינו להתייחס לרכיבים ולשבבים כמו מילים ומעגלים כאל שירים או סיפורים. אני מרגיש שזה יכול להיות יצירתי, חלק מהמעגלים הכי מגניבים שיש שם ניכוס חוזר של רכיב לשימוש שהוא לא נועד במקור. אני בטוח שכאשר הנס ר 'קומנזינד תכנן את טיימר 555, הוא לא תיאר לעצמו שהוא משמש מתנד גל.
שלא נשכח, יש דבר כזה אסתטיקה בעולם האלקטרוניקה והטכנולוגיה. ובכן אני מקווה שכן!
כן, זה "יצירתי", וכן, יש מעורבות אסתטית, אך העיצוב מונע כמעט לחלוטין מהפונקציונליות. ברוב המקרים אתה מעביר רכיבים ועקבות קרקע משום שהוא גורם למעגל לעבוד טוב יותר, לא בגלל איך שהוא נראה, או בגלל שאתה מנסה להביע ביקורת כלשהי על יחס החברה לעניים.
כמובן, ישנם יוצאים מן הכלל. http://gieskes.nl/instruments/files/hard-soft-synth-1/version1/HSS-top-verson1.jpg http://gieskes.nl/undefined/x/files/3trins/3trins-front-angle .jpg http://www.flickr.com/photos/joesmooth/3526918573/
@endolith: מאוד מגניב. יצרתי שאלה חדשה כדי לדון בזה בהמשך - http://chiphacker.com/questions/4333/what-is-the-most-amazing-pcb-artwork-youve-ever-seen.
#4
+5
Brian Carlton
2011-09-28 00:09:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

רישיון חומרה פתוח TAPR מכוון במיוחד לחומרה.שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 2.0 עליו הוא מופץ.
Loading...